Który kilometr jest najgorszy

Który kilometr jest najgorszy? Czy na tym trzydziestym jest ściana? Często słyszę takie pytania. Nie umiem na to odpowiedzieć.

Moje dotychczasowe doświadczenie to sześć maratonów w trzy lata, w tym zdobycie Korony Maratonów Polski. Cracovia, Poznań, Dębno Wrocław, Warszawa w dwa lata.

  • Cracovia Maraton 2013
  • Poznań Maraton 2014
  • Maraton Warszawski 2015
  • Maraton Dębno 2016
  • Cracovia Maraton 2016
  • Wrocław Maraton 2016

Ściana i który kilometr jest tym najgorszym? Nie umiem jednoznacznie na to odpowiedzieć. Każdy z tych maratonów rządził się własnymi prawami. Uważam, że w sposób jaki przebiegniesz pierwsze 21km determinuje jak ukończysz maraton. Co mam na myśli?

Chodzi o rozkład sił. W przypadku gdy przesadzę z tempem wtedy całe zmęczenie przychodzi skumulowane po 21 kilometrze. Najważniejsze jest monitorowanie swojego biegu. Trzeba zadawać sobie pytania, czy oby nie za szybko? Czy mam odpowiednie tętno? Na imprezie masowej łatwo jest przesadzić. Doping kibiców, emocje inni ludzie, którzy wpływają na naszą dekoncentrację i zaburzają nasze tempo.

Drugą sprawą są warunki w jakich biegniemy. Wrocław Maraton 2016 był najgorętszym w jakim brałem udział. Temperatura powietrza 30 stopni asfaltu 52 stopni. Biegłem z zawiązaną koszulką na głowie, którą moczyłem w wiaderkach z wodą w punktach odświeżania.

One thought on “Który kilometr jest najgorszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *